You are viewing All (ALL) candidates for the November 02, 2004 General Election.
United States
President/Vice President
- John F Kerry of Massachusetts/John Edwards of North Carolina (D)
- George W. Bush of Texas/Dick Cheney of Wyoming (R)
- Michael Anthony Peroutka of Maryland/Chuck Baldwin of Florida (Constitution Party)
- David Cobb of California/Patricia La Marche of Maine (G)
- Michael Badnarik of Texas/Richard Campagna of Iowa (Libertarian Party)
- James Harris of Georgia/Margaret Trowe of Massachusetts (Socialist Workers Party)
- Ralph Nader of Connecticut/Peter Miguel Camejo of California (Nominated By Petition)
- Bill Van Auken of New York/Jim Lawrence of Ohio (Nominated By Petition)
United States
Senator
- Arthur Small (D)
• Iowa City, IA
- Chuck Grassley (R)
• Cedar Falls, IA
- Daryl A. Northrop (G)
• Des Moines, IA
- Christy Ann Welty (Libertarian Party)
• Fairfield, IA
- Edwin B. Fruit (Socialist Workers Party)
• Des Moines, IA
United States
Representative 1st District
- Bill Gluba (D)
• Davenport, IA
- Jim Nussle (R)
• Manchester, IA
- Mark Nelson (Libertarian Party)
• Davenport, IA
- Denny Heath (Nominated By Petition)
• Clinton, IA
State of Iowa
Senator 42nd District
- Frank B. Wood (D)
• Eldridge, IA
- Bryan J. Sievers (R)
• New Liberty, IA
State of Iowa
Representative 81st District
- Alan E. Guard (D)
• Davenport, IA
- Jamie Van Fossen (R)
• Davenport, IA
State of Iowa
Representative 82nd District
- Joe Hutter (R)
• Bettendorf, IA
State of Iowa
Representative 83rd District
- Jim King (D)
• Leclaire, IA
- steven Olson (R)
• Grand Mound, IA
State of Iowa
Representative 84th District
- Cammie Pohl (D)
• Davenport, IA
- Jim Van Fossen (R)
• Davenport, IA
State of Iowa
Representative 85th District
- Jim Lykam (D)
• Davenport, IA
- Dot Richards (R)
• Davenport, IA
State of Iowa
Representative 86th District
- Cindy Winckler (D)
• Davenport, IA
- Dan Vance (R)
• Davenport, IA
Scott County
Board Of Supervisors
- Jim Hancock (D)
• Davenport, IA
- Karl Rhomberg (D)
• Davenport, IA
- Richard Golinghorst (R)
• Walcott, IA
- Tom Sunderbruch (R)
• Davenport, IA
Scott County
Auditor
- Karen L. Fitzsimmons (D)
• Davenport, IA
- Robert E. Kauth (R)
• Blue Grass, IA
Scott County
Sheriff
- Phillip Yerington (D)
• Davenport, IA
- Dennis Conard (R)
• Davenport, IA
Allen's Grove Township Clerk
Clerk
To Fill a Vacancy - To end of term
- Kenneth Grell (R)
• Dixon, IA
Allen's Grove Township
Trustee
- Jerry Wuestenberg (D)
• Dixon, IA
- Robert L. Miller (R)
• Dixon, IA
Blue Grass Township
Trustee
- Kenneth W. Freund (R)
• Walcott, IA
- David E. Martz (R)
• Blue Grass, IA
Buffalo Township
Trustee
- Randy Dittmer (R)
• Blue Grass, IA
- Steven F. Saur (R)
• Blue Grass, IA
Butler Township
Trustee
- Walter Heuer (R)
• Princeton, IA
- Gary G. Holst (R)
• Eldridge, IA
Cody (Leclaire Township)
Trustee
- Wayne H. Holst (D)
• Leclaire, IA
Cleona Township
Trustee
- Jeff Paulsen (R)
• Stockton, IA
- Dale Schlapkohl (R)
• Stockton, IA
Hickory Grove Township
Trustee
- Ned O. Mohr (R)
• Eldridge, IA
- Mark Rock (Nominated By Petition)
• Dixon, IA
Hickory Grove Township
Trustee
To Fill a Vacancy - To end of term
- Robert Golinghorst (R)
• Walcott, IA
Liberty Township
Clerk
To Fill a Vacancy - To end of term
- Marsha Rorick (D)
• Dixon, IA
Liberty Township
Trustee
- Delmar Spickermann (R)
• New Liberty, IA
- Larry Van Den Berghe (R)
• New Liberty, IA
Lincoln Township
Trustee
- Donald Klindt (R)
• Bettendorf, IA
- Ronald E. Schneckloth (R)
• Davenport, IA
Princeton Township
Trustee
- David C. Boeding (R)
• Princeton, IA
- Ned Schroder (R)
• Princeton, IA
Pleasant Valley Township
Trustee
- Mark Geist (D)
• Pleasant Valley, IA
- Mike Peterson (R)
• Pleasant Valley, IA
Sheridan Township
Trustee
- K. Ted Green (R)
• Eldridge, IA
- Scott Rochau (R)
• Davenport, IA
Winfield Township
Trustee
- Dean Ganzer (D)
• Donahue, IA
Park View Sanitary District
Trustee
- John J. Madden (Nominated By Petition)
• Eldridge, IA
Soil And Water Conservation District
Commissioner
- Molly J. Regan (Nominated By Petition)
• Princeton, IA
- Kathy Henningsen (Nominated By Petition)
• Long Grove, IA
- Jane Weber (Nominated By Petition)
• Bettendorf, IA
- Lora Schmidt (Nominated By Petition)
• Stockton, IA
County Agricultural Extension Council
- Suzy Ven Horst (Nominated By Petition)
• Bettendorf, IA
- E. Elston Howard (Nominated By Petition)
• Davenport, IA
- Bonnie Beechum (Nominated By Petition)
• Davenport, IA
- Jane A. Weber (Nominated By Petition)
• Bettendorf, IA
- Kathryn Graver (Nominated By Petition)
• Bettendorf, IA
- Michael Ryan (Nominated By Petition)
• Davenport, IA